Učenici su sudjelovali u pilot –projektu u organizaciji Javne ustanove Memorijalni centar Domovinskog rata pod nazivom „ Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ u četvrtak , 23. rujna 2021.g. Cilj ove terenske nastave je učenje i poučavanje o Domovinskom ratu, njegovim vrijednostima i posljedicama.
Bogat i dobro planiran program, brz tempo, sve u jednom danu,a opet, omogućeno učenicima ono najvažnije – učenje o prošlosti na autentičnim mjestima od sudionika događanja , časnika HV.
Organiziranim prijevozom autobusom stigli smo u Vukovar rano u jutro. Dočekali su nas i upoznali s hodogramom . Nakon finog doručka krenuli smo u razgledavanje vojarne ,( danas Memorijalni centar Domovinskog rata ), uz vodiče HV-e. Učenici su zorno gledali različite vrste naoružanja, upoznali se s njihovom djelatnošću u obrani Vukovara , ali i drugih dijelova Hrvatske u Domovinskom ratu. Posebno zanimljivi su zrakoplovi, tenkovi, višecjevni raketni bacač – VBR. Slušali su s kakvim teškoćama su se susretali branitelji u opskrbi oružjem, vojnim i medicinskim materijalima, te posebno koji su problemi bili u zbrinjavanju ranjenika.
Slijedilo je predavanje u kojem je bilo govora o povijesti SFRJ-a, te političkim i društvenim okolnostima koje su dovele do raspada SFRJ. ; o svim okolnostima , vojnim aspektima, tijeku i posljedicama bitke za Vukovar.
Ušli smo u autobus i krenuli u obilazak lokaliteta: Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata; . Tu smo saslušali djelatnika groblja, u tišini , odali pijetet palim braniteljima, pomolili se, zapalili lampione za sve žrtve u Vukovaru.. Razgledali aleju branitelja.
Slijedio je Spomen dom – Ovčara i masovna grobnica Ovčara. U tišini saslušali djelatnika, kod masovne grobnice palili lampione nakon strašne , tragične priče stožerne načelnice.
Produžili smo na Trpinju i posjetili Spomen dom hrvatskih branitelja. Tu smo pogledali video, slušali djelatnika i saznali sve činjenice koje su omogućile iznimne uspjehe hrvatskih branitelja u zaustavljanju i uništavanju neprijateljskih tenkova. Sama zgrada je napravljena u obliku čvrsto stisnute šake – simbol snage kojom se Vukovar branio od agresije. Pored je i spomenik Blagi Zadri s upaljenim svijećama . Spomenik podsjeća na jednog od najvažnijih zapovjednika obrane Vukovara i heroja Domovinskog rata.
Vozili smo se od Vukovara do Bogdanovaca kako bi vidjeli gdje je bio kukuruzni put – put spasa, jedina komunikacija, veza s Vukovarom.
Bili smo i u crkvi sv. Filipa I Jakova, u njihovom otvorenom muzejskom dijelu. Vidjeli i slušali video o borbi za Vukovar, i sakralni objekti nisu bili pošteđeni granatiranja.
Nakon ručka obišli smo i oba muzeja u Vukovaru. Gradski muzej – dvorac Eltz koji se obnovio 2014.g.. Tu smo upoznali prošlost vukovarskog kraja, njegov povijesni razvoj, o etnografskoj baštini i tradiciji.
U Muzeju vučedolske kulture – izvrsno osmišljen postav, na Vučedolu, uz Dunav.. To je jedinstven primjer u svijetu koji je posvećen jednoj prapovijesnoj kulturi. Upoznali se s životom Vučedolaca, njihove nastambu, odjeću, oruđa…..Umorni,vraćamo se kući.
Autor: Mirjana Brdar