Europski dan jezika

Europski dan jezika obilježava se 26.rujna, još od 2001. godine na inicijativu Vijeća Europe a s ciljem razvijanja višejezičnosti građana Europske unije. Višejezičnost vodi ka većoj međunarodnoj suradnji i toleranciji te se nastoji da svaki građanin Europe zna na određenom nivou barem dva strana jezika. Učenici petog i šestog razreda naše škole obilježili su ovaj dan kroz igru koju su osmislili njihovi nastavnici. Kroz igru Escape Game učenici su rješavali zagonetke na raznim pismima kao što su glagoljica, grčki alfabet, ćirilica, znakovni jezik i slikovni jezik. Rješavajući zadatke učenici su morali odgonetnuti tajne kodove koji su ih odveli do glavnog ključa s kojim su mogli napustiti prostoriju. Obje grupe su uspješno riješile sve zadatke i pokazale zavidnu snalažljivost i timski duh. Vrlo kreativne i pomalo zahtjevne zadatke osmislili su nastavnici Ivana Vladić (ćirilica), Ankica Karakaš Radošević (glagoljica), Tomislav Vila (grčki alfabet) i Vesna Čupić (znakovni i slikovni jezik). Prije same igre upoznali smo se s pojmovima što je pismo, koji su indoeuropski jezici, slavenski jezici, germanski i romanski jezici. Pročitali smo zanimljivosti o pojedinim jezicima i uočavali sličnosti između europskih jezika. Učenicima se ova metoda rada vrlo svidjela te ćemo je od sada češće koristiti u nastavi.

fotogalerija

Tekst i fotografije: Vesna Čupić, nastavnica njemačkog jezika